Dezinformacja – jak rozpoznawać i chronić się przed fałszywą informacją?

6 maja 2024 r. odbyło się spotkanie „Dezinformacja – jak rozpoznawać i chronić się przed fałszywą informacją?”.

Ekspert sieci Team Europe Direct dr Bartłomiej Zapała – dziennikarz, publicysta, dyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach opowiedział uczestnikom o tym, na czym polega dezinformacja, w jakim celu jest tworzona oraz o sposobach odróżnienia fake newsa od prawdziwej informacji. Można było odwiedzić nasz kącik europejski oraz przejrzeć materiały i publikacje o Unii Europejskiej.

Plakat od połowy w górę przedstawia kobietę szepczącą na ucho do mężczyzny, który odwrócony jest tyłem. W prawym górnym rogu znajduje się logo w kolorze niebieskim złożone z 12 gwiazd ułożonych po okręgu a w środku piktogram ułożonych dwóch książek, jedna na drugiej, co daje wrażenie litery B. Oznaczającego bibliotekę. Od połowy w dół plakat przedstawia informacje o spotkaniu (tytuł spotkania, datę i miejsce organizacji spotkania). Na samym dole znajdują się loga instytucji współorganizujących spotkanie.

„Dezinformacja – jak rozpoznawać
i chronić się przed fałszywą informacją?”

„Dezinformacja – jak rozpoznawać i chronić się przed fałszywą informacją?” to tytuł naszego pierwszego spotkania w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.

Celem spotkania jest pokazanie jak niebezpieczna jest dezinformacja dla każdego z nas. W jaki sposób działa, jak doświadczamy jej negatywnych skutków oraz jak się przed nią bronić.

Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy
o Unii Europejskiej

Mamy przyjemność brać udział w nowym projekcie "Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej", realizowanym przez Fundację Civis Polonus we współpracy z Komisją Europejską w Polsce. Jako jedna z 12 wybranych bibliotek mamy nadzieję być źródłem rzetelnej informacji, ale także miejscem dyskusji o Unii Europejskiej. Przed nami m.in. lekcje biblioteczne dla uczniów oraz spotkania z ekspertami dla mieszkańców miasta.