Mikołajki 2012
6 grudnia 2012 r. czytelników przybywających do Biblioteki witał Święty Mikołaj wraz z pomocnikami: Aniołkiem i Elfami. Dla dzieci przygotowane były różne atrakcje: zagadki, zabawy zręcznościowe, piosenki oraz wspólny taniec z Mikołajem i jego pomocnikami. Każde dziecko wchodzące do Biblioteki otrzymywało prezent w formie słodyczy. Mikołaj wręczał dzieciom również paczki świąteczne oraz wraz ze swoimi pomocnikami pozował chętnie do zdjęcia. Czytelnicy obdarowani prezentami z radosną miną wracali do swoich domów.
70 rocznica likwidacji sokołowskiego getta
10 października 1942 r. zakończyła się akcja likwidacji getta w Sokołowie Podlaskim i większości gett w Polsce. 10 października 2012 r. Biblioteka uczciła 70-tą rocznicę likwidacji getta podniosłą uroczystością. Na tle scenografii, którą zdominował czarny kolor pokrytych połyskującym materiałem ścian, zawieszone zostało bardzo duże zdjęcie fragmentu muru oddzielającego sokołowskie getto od strony Małego Rynku od części aryjskiej. Światło skierowane punktowo na zdjęcie stwarzało wrażenie odbicia zachodzącego słońca w oknie jednego z budynków. Słońca-symbolu wolności na którą czekali ludzie za murem. Mrok na sali rozjaśniają tylko świece płonące w menorze i jak gdyby zza ściany dobiega … gwar przedwojennego miasteczka... dźwięk syren….wybuchy bomb… strzały... kroki wkraczającej armii niemieckiej, nazwiska Żydów wykrzykiwane podczas przygotowania do transportu…jadący pociąg… przeciągły gwizd lokomotywy i nagle zgrzyt kół hamujących o szyny … stacja kolejowa Sokołów Podlaski. Stacja, która była niemym świadkiem jednego z etapów wielkiej gehenny narodu żydowskiego. Tutaj zatrzymywały się pociągi wiozące Żydów z różnych stron Polski i z całej Europy niedaleko stąd, do obozu zagłady w Treblince. Przez małe okienka wagonów towarowych, zaciągnięte drutem kolczastym, patrzyły przerażone oczy, słychać było jęki, krzyki, płacz dzieci... Z tej stacji odjechało również do Treblinki przeszło 6 tys. Żydów z sokołowskiego getta. Słuchacze w wielkiej ciszy i skupieniu wysłuchali kolejno: wiersza Haliny Birenbaum : „Jedźcie do Treblinki” , „Ściana płaczu" Marii Rochowicz i innych oraz wspomnień jednego z mieszkańców sokołowskiego getta, Joska Kopyto; Noacha Lasman, autora fabularyzowanej powieści pt. "Masza"oraz fragmentu wstrząsającej relacji Arona Elstera. Widać było powagę i wzruszenie na twarzach ludzi, kiedy wiersze i wspomnienia czytał aktor Mirosław Kowalczyk.
Rys historyczny dotyczący getta w Sokołowie Podlaskim przedstawił dr Rafał Dmowski pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo –Humanistycznego w Siedlcach. Zaprezentowany został krótki film: „…kolorowe cukierki w sklepie u Żyda” przygotowany przez Bibliotekę. Mieszkańcy naszego miasta różnie zapamiętali życie z żydowskimi sąsiadami, życie w getcie i jego likwidację. Film to fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez pracowników Biblioteki z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.
Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy. Jedna to „Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha", stanowiąca własność Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Otwarcia wystawy dokonał Sławomir Kordaczuk wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Druga wystawa - fotograficzna pn. "…okruchy pamięci! "została przygotowana i wykonana przez pracowników Biblioteki Miejskiej. Zdjęcia na wystawie pochodzą od mieszkańców naszego miasta, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Holocaustu w USA i Instytutu Yad Vashem.
Dzień dziecka w Bibliotece
1 czerwca 2012 r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Przedszkolaków powitano piosenką Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są". Dzieci otrzymał życzenia z okazji Dnia Dziecka i bawiły się przy muzyce. Nie zabrakło konkursów, w których przedszkolaki chętnie brały udział np. zagadki muzyczne, kalambury, zabawy literackie. Atrakcją dla dzieci był taniec z maskotkami bibliotecznymi: psem Skooby- Doo oraz lalkami Pietruchą i Dumaszą, które Biblioteka otrzymała od delegacji z zaprzyjaźnionego miasta Kotielniki. Po godzinnej zabawie roztańczone i rozbawione dzieci niechętnie opuszczały Bibliotekę.
Czytamy pod chmurką
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vincent Clavel Andres.W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W tym roku po raz pierwszy świętowaliśmy ten dzień w naszym mieście. Biblioteka zorganizowała w niedzielę 22 kwietnia „Czytanie pod chmurką” w parku pod pomnikiem ks. Brzóski. W całej Polsce o godzinie 17:00 czytano ten sam fragment książki Marii Pruszkowskiej Przyślę Panu list i klucz wybrany przez internautów. Mieszkańcy naszego miasta, którzy zebrali się pod pomnikiem otrzymali kartki z tekstem, a fragment wybranej książki czytali: Burmistrz Sokołowa- Bogusław Karakula oraz Ksiądz proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP -Andrzej Krupa.
Do obchodów Światowego Dnia Książki może przyłączyć się każdy – wystarczy przeczytać jedną książkę lub po prostu polecić komuś coś dobrego do czytania. We wtorek 24 kwietnia dalsze obchody Światowego Dnia Książki miały miejsce przed budynkiem Biblioteki Miejskiej. Na wspólne czytanie oraz słuchanie utworów literackich przybyły dzieci z Przedszkola Nr 2 oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 4. Gościem honorowym była Pani Lidia Sadowa – aktorka filmowa i teatralna. Czytała ona razem z dziećmi, a także sama opowiadania Renaty Piątkowskiej. W przerwach między czytaniem utworów, dzieci chętnie śpiewały piosenki oraz odpowiadały na zagadki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci utworzyły długi pociąg, składający się z kilku wagonów i podróżowały po Placu przed Biblioteką w rytm utworu J. Tuwima „Lokomotywa”. Końcową stacją była oczywiście Biblioteka, którą dzieci mogły zwiedzić oraz otrzymać w niej autograf Pani Lidii Sadowej. I oby takich pociągów pełnych pasażerów do Biblioteki było jak najwięcej.
Dyskoteka bajkowych postaci
Dnia 15.lutego 2012 r. Biblioteka po raz kolejny zorganizowała dyskotekę "bajkowych postaci". Tym razem w zabawie uczestniczyły dzieci z przedszkoli Nr 2 i Nr 3. Na parkiecie nie zabrakło wróżek, księżniczek, Spider-Manów, Indian, kowbojów, itp. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez pracowników Biblioteki. Brały udział w konkursach, odpowiadały na zagadki i znakomicie tańczyły do znanych muzycznych przebojów. Na zakończenie imprezy przedszkolaki w nagrodę za świetną zabawę otrzymały słodycze.