Mikołajki 2015
Dnia 17 grudnia 2015 r. do Biblioteki przybył Mikołaj, aby wręczyć prezenty dzieciom z rodzin objętych asystentem rodziny. Organizatorzy imprezy: Centrum Pomocy Socjalnej i Biblioteka Miejska w Sokołowie Podlaskim, zadbali o to, aby 50 - cioro dzieci miło spędziło czas na mikołajkowym spotkaniu. Dzieci wykonywały kolorowanki, które były prezentowane na wystawie, bawiły się sztucznym śniegiem, odpowiadały na zagadki, rozmawiały z Mikołajem oraz jego pomocnikami. Główną atrakcją były oczywiście prezenty, które wręczał Mikołaj przy pomocy Śnieżynek. Dzieci mogły wówczas popisać się znajomością bajek, odpowiadając na różne zagadki oraz powiedzieć Mikołajowi wiersz czy zaśpiewać piosenkę. Dla uczestników imprezy były przygotowane pączki i sok. Spotkanie z Mikołajem było bardzo radosne, dzieci w dobrym nastroju opuszczały Bibliotekę, obiecując Mikołajowi, że będą grzeczne oraz pilne w szkole.
Koncert Chóru "Zgoda"
18 października 2015 r. miłośnicy muzyki mogli wysłuchać wspaniałego koncertu. Na zaproszenie Biblioteki do Polski przyjechał polski Chór Akademicki Zgoda z Brześcia. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki - pani Hanna Lecyk, przybliżając zebranym historię i repertuar naszych gości. Chór powstał w 2000 roku, obecnie liczy 42 osoby. Działa przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Członkami chóru są utalentowani artyści w różnym wieku, którzy prezentują polskie utwory w formie wokalnej. Są to pieśni patriotyczne, religijne i popularne, wykonane na wiele głosów bez akompaniamentu. Dyrygentem chóru jest Rusłan Połuchin.
Grupa ma bogaty dorobek artystyczny. Należą do niego koncerty w kościołach katolickich, na imprezach dla społeczności polskiej w Brześciu, na festiwalach i przeglądach polonijnych, w przygranicznym Janowie Podlaskim, w Lublinie, Terespolu, Mrągowie i Koszalinie.
W niedzielne popołudnie wysłuchaliśmy kilkunastu utworów, m.in. polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, „Rotę”, „Dumkę na dwa serca”, „Moon River” i inne. Występ chóru został nagrodzony gromkimi brawami i owacjami, a na zakończenie występu artyści zaśpiewali pieśń „Polesia czar”. Burmistrz Miasta w podziękowaniu za piękny występ przesłał artystom kosz kwiatów. Miłą niespodzianką dla wszystkich było ofiarowanie przez czytelniczkę, Panią Elżbietę Świsłowską, kilkudziesięciu książek z własnego księgozbioru, głównie - dzieł Henryka Sienkiewicza dla Biblioteki w Brześciu. Mamy nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni występ Chóru „Zgoda”, a artyści będą mile wspominali wizytę w Sokołowie Podlaskim i w Bibliotece.
Spotkanie z kulturą żydowską - taniec żydowski
4 października 2015 r. w Bibliotece w ramach cyklicznych „Spotkań z kulturą żydowską”, gościliśmy grupę artystów z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Mariusz Bach, Paweł Osuch, Piotr Nowakowski i Robert Kot - to właśnie za pośrednictwem tych czterech niezwykle utalentowanych mężczyzn zebrana publiczność mogła bliżej zapoznać się z tak ważnym elementem kultury żydowskiej, jakim jest taniec. Proste i energiczne ruchy, tupnięcia, podskoki, wymachy nogą, ściśle zamknięty krąg, ręce tancerzy na ramionach sąsiadów – wszystko to, co doskonale wyraża bliskie relacje wiążące członków społeczności, mogliśmy obejrzeć w te niedzielne popołudnie. Zebrani z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli spektakl i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Po występie publiczność zwiedzała wystawę fotograficzną, upamiętniającą 73-cią rocznicę akcji likwidacyjnej sokołowskiego getta. Na wystawie pt: "Okruchy pamięci" zaprezentowano reprodukcje starych fotografii społeczeństwa żydowskiego z okresu międzywojennego i okupacji.
Koncert pt. "Fletnia Pana"
Niedzielny koncert w naszej Bibliotece rozpoczęła Dyrektor Hanna Lecyk, która opowiedziała mit o powstaniu fletni Pana. Następnie gość wieczoru, Oleg Dowgal, zaprezentował bardzo licznie zebranym słuchaczom utwory muzyki klasycznej, światowe przeboje muzyki rozrywkowej, filmowej oraz utwory ludowe. Wspólnie z nim występowali także nasi zaprzyjaźnieni artyści: Kazimierz Soszka (pianino) oraz Michał Soszka (klarnet, pianino). Publiczność dużymi brawami na stojąco dziękowała za piękny koncert. Na „bis” artysta wykonał na fletni melodię piosenki, którą śpiewa Andrea Bocelli – „Con te Partiro” („Time to Say Goodbay”). Po występie chętni mogli kupić płyty pana Olega oraz zdobyć jego autograf.
Narodowe czytanie 2015
5 września 2015 r.W Sokołowie Podlaskim na Szewskim Rynku o godz. 11.00 po raz trzeci przenieśliśmy się do innych epok. Tym razem wróciliśmy do XIX-wiecznej Warszawy, gdzie śledziliśmy fragmenty życia i miłości Stanisława Wokulskiego. Spotkanie rozpoczęły Hanna Lecyk - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przypominając wszystkim historię powstania „Lalki” oraz Maria Truszkowska – Sekretarz Miasta, która odczytała list byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, inicjatora ogólnopolskiej akcji „NARODOWE CZYTANIE”. Zaproszeni goście odczytywali fragmenty powieści. Lektorami byli: Maria Truszkowska - Sekretarz Miasta; Marek Żero- z-ca Komendanta Powiatowego Policji; Teresa Wrzosek - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej; Dariusz Flisiuk - Naczelnik Wydziału Funduszy i Zamówień Publicznych UM; Zofia Steć - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1; Marian Pietrzak - pisarz i regionalista, Urszula Marcinkowska - Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 2; Bogumiła Korbuszewska - Kierownik Działu dla Dorosłych MBP, Marcin Celiński – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego; Marek Brewczuk - właściciel Hurtowni Ubrań Roboczych „Mark-Pol”; Katarzyna Nazarczuk - czytelniczka MBP; Małgorzata Danielak-Chomać - Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wojnowie; Waldemar Hardej - przewodniczący Rady Miasta; Tomasz Byszewski - właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego „Technet”. Wszyscy, którzy tego dnia przybyli na Szewski Rynek oprócz fragmentów powieści wysłuchali także muzyki do filmu „Lalka” oraz utworu Jacka Kaczmarskiego „Lalka czyli polski pozytywizm”. Niewątpliwą atrakcją imprezy były występy członków Grupy Teatralnej „Wiraż”, działającej w Bibliotece oraz pracowników MBP, którzy występowali między czytaniem fragmentów powieści. W bohaterów powieści Bolesława Prusa wcielili się: Katarzyna Wyszomierska (Izabela Łęcka), Katarzyna Wasilczuk (Florentyna, Wąsowska), Maciej Tyszko (Ochocki), Grzegorz Gawrysiak (Starski), Bartłomiej Skibniewski (Szlangbaum), Piotr Rybak (Rzecki) oraz Andrzej Rybiński (Wokulski). Głównym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania wzbudzą w mieszkańcach naszego miasta potrzebę dbałości o polszczyznę, a także zachęcą do częstych odwiedzin w Bibliotece, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego do czytania.
Noc w Bibliotece - 30/31 maja 2015
Od godziny 19.00 w sobotę do godziny 2.00 (w nocy) w niedzielę wszyscy chętni mogli uczestniczyć w grach i zabawach, zorganizowanych przez pracowników Biblioteki, wypożyczyć książkę, porozmawiać, poczytać ulubione utwory oraz nabyć książkę za przysłowiową złotówkę. Noc rozpoczęła się wspólnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Następnie wszyscy zebrani udali się na zwiedzanie naszej instytucji. Każdy z działów Biblioteki przygotował jakąś atrakcję. W Dziale dla Dzieci i Młodzieży najmłodsi mogli stworzyć swoją własną książkę marzeń, pooglądać filmy, poczytać i wypożyczyć książki. Dzieciom umilał czas sympatyczny duszek Kacperek, który krążył miedzy półkami i zachęcał do korzystania ze zbiorów, a Złota Wróżka i duch Marii Kownackiej dbały, aby nie zabrakło rozrywek i konkursów. W Wypożyczalni dla Dorosłych duch Agathy Christie zapraszał odwiedzających do rozwiązywania zagadek kryminalnych. W saloniku prasowym można było posłuchać muzyki ze starych płyt winylowych, wypić w spokoju kawę lub herbatę, poczytać książki i prasę, a w Czytelni duchy cyganki Azy, Krzysi Drohojowskiej i hrabiego Draculi czuwali nad zmaganiami czytelników w układaniu puzzli ze zdjęć starego Sokołowa w wersji elektronicznej. Czytelnicy, początkowo nieśmiało, później z co raz większym zainteresowaniem odwiedzali mury Biblioteki, a zachęcały ich do tego Pippi i Szlachcianka. Mieli oni niespotykaną okazję porozmawiać z duchem naszego patrona, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Damy Kameliowej oraz Barbary Wołodyjowskiej. O godz. 23.00, po odczytaniu „Pani Twardowskiej” Adama Mickiewicza, odwiedził nas niespodziewany gość - sam mistrz Twardowski wychodząc z lustra, aby powitać pana Rafała Lasotę, pisarza i dziennikarza, który w sali pełnej dymu, przy blasku świec , w atmosferze magii i grozy opowiadał zebranym m.in. o czarownicach, czarodziejach i Lustrze Twardowskiego. Dowiedzieliśmy się, że do naszych czasów zachowały się dwa lustra związane z legendą o Panu Twardowskim. Jak mówiono, miały być to przedmioty używane przez średniowiecznych i renesansowych alchemików do wykonywania różnych sztuk magicznych. Jedno ze zwierciadeł przechowywane jest w zakrystii kościoła parafialnego w Węgrowie. Pierwsza tego typu akcja w naszym mieście spotkała się z dużym zainteresowaniem. Naszą Bibliotekę odwiedziło ponad 300 osób, a niespodzianką tej nocy była możliwość bezpłatnego założenia karty bibliotecznej, z której skorzystało 15 nowych czytelników. Mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie za rok, w jeszcze większym gronie.
Kuba Michalski - Ballady Leonarda Cohena
5 marca 2015 r. gościem Biblioteki był Kuba Michalski. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała wspaniały koncert ballad Leonarda Cohena.
Wyspy Dobrej Nadziei - "Gałczyński inaczej"
1 marca 2015 r. czytelnicy i przyjaciele Biblioteki obejrzeli i wysłuchali niezwykłego występu. Gościem niedzielnego popołudnia była grupa muzyczna Wyspy Dobrej Nadziei, a koncert zatytułowany "Gałczyński inaczej" zorganizowany został z okazji 110 rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, patrona naszej Biblioteki, przypadającej w tym roku. espół powstał w Warszawie w 1995 r. Od początku swego istnienia wykonuje piosenki z własną muzyką do tekstów Jonasza Kofty, Edwarda Stachury, Włodzimierza Jasińskiego. Jednak najwięcej utworów powstało do wierszy Konstantego I. Gałczyńskiego. Temu poecie grupa pozostaje wierna do dnia dzisiejszego, a swój najnowszy repertuar opiera w całości na jego tekstach. Przez lata swej działalności artystycznej Wyspy Dobrej Nadziei brały udział w wielu ogólnopolskich festiwalach piosenki poetyckiej, literackiej i studenckiej, na wielu z nich zajmując czołowe miejsca lub zdobywając wyróżnienia za kompozycje lub wykonanie repertuaru. W 2002 r. nakładem wydawnictwa Dalmafon, ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana "Najdalsze". W skład zespołu wchodzą: Anna Tkaczyk – skrzypce, śpiew, Norbert Filipek – gitary, Krystian Sidor – gitara basowa, kontrabas, Adam Tkaczyk – śpiew, gitara, kierownik artystyczny, autor muzyki, Mikołaj Wielecki – instrumenty perkusyjne. Publiczność była pod dużym wrażeniem poziomu artystycznego wykonawców, poezji i muzyki, a utwory - raz liryczne i melancholijne, innym razem żywiołowe - wprowadziły zebranych w wyjątkowy nastrój. Po koncercie można było kupić płytę zespołu. Mamy nadzieję, że Wyspy Dobrej Nadziei ponownie odwiedzą naszą Bibliotekę z innym, równie ciekawym repertuarem.
"Edukacja Rity"
22 lutego 2015 r. w Bibliotece gościli aktorzy Teatru TM: Tomasz Mędrzak i Agnieszka Sitek. Tym razem ich kunszt aktorski mogliśmy podziwiać w sztuce Willy`ego Russela "Edukacja Rity" w przekładzie Karola Jakubowicza. Reżyserem sztuki i odtwórcą głównej roli jest Tomasz Mędrzak. Willy Russell (ur.1947 r.) to współczesny angielski dramaturg, scenarzysta filmowy, autor i kompozytor piosenek. Pochodzi z Liverpoolu, gdzie również dorastał. Jego rodzice zawsze zachęcali go do czytania, ale on po ukończeniu szkoły otworzył własny salon fryzjerski. Jego żona, która została nauczycielką (poznali się, kiedy Russell miał 19 lat) namówiła go do dalszej edukacji, ponieważ wiedziała, że zawsze marzył o tym, by zostać pisarzem. Dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych angielskich dramaturgów i autorów musicali. Sam pisze muzykę do tekstów swoich piosenek, gra też na gitarze. Jego najbardziej znana sztuka "Edukacja Rity" to sztuka bez mała autobiograficzna. Została napisana w 1980 i od razu zyskała Nagrodę Laurence'a Oliviera dla najlepszej komedii. W 1983 powstał film pod tym samym tytułem z Michaelem Cainem i Julie Walters w rolach głównych. Rok później Willy Russell otrzymał trzy nominacje do prestiżowych nagród świata filmowego: Academy Award, BAFTA oraz Złotego Globu - w kategorii najlepszy scenariusz. Sztuka ma charakter komediodramatu. Oparta jest na kontrastach: z jednej strony młoda fryzjerka, która chce podjąć naukę na uniwersytecie, z drugiej – nauczyciel akademicki Frank, alkoholik, który zamiast w swoim ulubionym pubie, spędza czas na wieczornych wykładach. Jego nowa studentka Rita zmienia nie tylko swoje życie, ale przewraca do góry nogami cały świat Franka. Dzieli ich niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, wykształcenie, temperament, wiek, nawet mowa, no i płeć. Spektakl to fantastyczna komedia, pisana w lekkim, żywym stylu, a dzięki nutce refleksji, jak zwykle obecnej w spektaklach Tomasza Mędrzaka, zyskuje głębszy sens. Licznie zgromadzeni widzowie z ogromną przyjemnością obejrzeli występ, nagradzając znakomitą grę artystów, owacją na stojąco. Szczególny aplauz należał się Pani Agnieszce Sitek, która mimo choroby nie zawiodła swoich fanów w Sokołowie Podlaskim.