Mikołaj powrócił do Biblioteki
Dnia 13 grudnia 2017 r. Bibliotekę ponownie odwiedził Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami. Tym razem przybył na zaproszenie Centrum Pomocy Socjalnej, które przygotowało paczki świąteczne dla dzieci. Oprócz prezentów na najmłodszych czekały różne atrakcje: kolorowanki, zagadki, zabawy ze sztucznym śniegiem. A wszystko pod okiem pomocników Mikołaja: Królowej Śniegu, Mikołajowej, Bałwanka, Elfów oraz pracowników Centrum Pomocy Socjalnej. Czas spędzony w Bibliotece w bajkowo-zimowej scenerii był bardzo radosny zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.
Mikołaj w Bibliotece
Kolejny już rok Biblioteka Miejska sprawiła, że 6 grudnia 2017 r. był bardzo atrakcyjny dla najmłodszych czytelników. Od godziny 11.00 do 18.00 dzieci przybyłe do Biblioteki spotkały się z Mikołajem oraz jego pomocnikami: Mikołajową, Królową Śniegu, bałwankiem, skrzatami. Mikołaj rozdawał prezenty dzieciom przybyłym ze Szkoły Podstawowej Nr 1, z Zespołu Szkół Specjalnych oraz maluchom, które przyszły ze swoimi rodzicami lub dziadkami. Zanim jednak dzieci otrzymały prezenty brały udział w różnych zabawach prowadzonych przez pomocników Mikołaja: kolorowały obrazki, robiły ozdoby choinkowe, brały udział w zabawach ruchowych oraz odpowiadały na zagadki. Atrakcją dla wszystkich był sztuczny śnieg, który nie tylko najmłodszym sprawił wiele radości. Dzieci w doskonałych humorach opuszczały Bibliotekę, obiecując że chętnie spotkają się z Mikołajem w przyszłym roku.
Pamięci Andrzeja Markusza
Dnia 30 listopada 2017 r. odbyło się w Bibliotece Miejskiej spotkanie poświęcone zmarłemu w sierpniu sokołowskiemu artyście Andrzejowi Markuszowi. Andrzej Markusz na przełomie lat 80 i 90 był redaktorem naczelnym „Gazety Powiatowej”. Zaprojektował także herb i flagę miasta Sokołów Podlaski. Jego rysunki satyryczne ukazywały się na łamach ogólnopolskich gazet. Prace jego można było podziwiać także w Muzeum Karykatury w Warszawie. Był autorem logo wielu polskich i zagranicznych firm. Uczestnicy spotkania to głównie rodzina, przyjaciele oraz znajomi artysty. Biografię oraz ciekawostki z życia Andrzeja przybliżył wszystkim jego wieloletni przyjaciel Piotr Jankowski. O oprawę muzyczną wieczoru zadbał Witold Radomski – nauczyciel, muzyk, autor tekstów piosenek.
Podczas spotkania w ciepły i humorystyczny sposób wspominano Andrzeja nie tylko jako prawdziwego artystę ale także jako doskonałego kucharza, wspaniałego rozmówcę, a przede wszystkim życzliwego i serdecznego człowieka pełnego pasji i humoru. Wspomnieniom o artyście towarzyszyła wystawa portretów wykonanych przez Andrzeja. Zebrani goście przy herbacie i kawie dzielili się refleksjami o swoim koledze. W ten sposób upamiętniono Andrzeja jako osobę lubiącą kawiarnianą i luźną atmosferę, która sprzyjała ciekawym dyskusjom na różne życiowe tematy.
Narodowe Czytanie - film
Monodram - "Mistrzowie seksu"
Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła czytelników w dniu 7 czerwca na monodram „MISTRZOWIE SEKSU” w wykonaniu znakomitego i popularnego aktora Marka Bukowskiego, który z właściwym sobie wdziękiem balansował na granicy kabaretowego stand-up’u i aktorskiego monodramu. ”Mistrzowie seksu”, to błyskotliwa komedia przekraczająca granice treści i formy, to spektakl na podstawie „Animals and Other Lovers” Johna Tobiasa, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak. Reżyserował Jerzy Gudejko. Polską wersję stworzyli: mistrz ironii Jerzy Hutek oraz lider „Kabaretu Moralnego Niepokoju” Robert Górski. Wiktor, postać grana przez Marka Bukowskiego, to naukowiec, podróżnik oraz, niestety, niezbyt udany mąż. Mając problemy w relacjach damsko-męskich, postanowił szukać inspiracji w świecie zwierząt. Jak one to robią? Czy możemy się od nich czegoś nauczyć? Wiktor jest naukowcem, więc bez skrępowania odpowiada na pytania, które zwykle wstydzimy się zadać. Sokołowska publiczność bardzo żywo i z dużą dawką humoru reagowała na wykład Wiktora - Marka Bukowskiego, nawiązując nawet z aktorem bezpośrednie, humorystyczne rozmowy. Biblioteka w Sokołowie była miejscem premiery tego spektaklu, zaś sam spektakl jest również premierą gatunku, w którym po raz pierwszy występuje Marek Bukowski. Celnie trafił w gusta widzów. Bardzo polecamy obejrzeć ten spektakl.
Noc Bibliotek - morskie opowieści
Dnia 3 czerwca 2017 r. Biblioteka Miejska po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”. W bieżącym roku ponad 1300 bibliotek czekało na czytelników z różnymi atrakcjami. W związku z ogłoszonym Rokiem Josepha Conrada Biblioteka Miejska prezentowała podczas Nocy Bibliotek sylwetkę i twórczość tego wspaniałego pisarza – autora m. in. książek pt.” Lord Jim”, „Jądro ciemności”, „Korsarz”, „Wykolejeniec”, „Smuga cienia”.Spotkanie rozpoczęło się wspólnym czytaniem fragmentów książki „Lord Jim”. Biblioteka oferowała swoim czytelnikom wiele atrakcji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Joseph Conrad jako autor książek głównie marynistycznych zainspirował bibliotekarzy do zaprezentowania tematyki morskiej. W związku z tym przed budynkiem Biblioteki miały miejsce: pokaz sekcji płetwonurków Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podl., prezentacja łodzi w stylu amazońskim i możliwość rozmowy z jej właścicielem Waldemarem Płaszczakiem – pasjonatem wędkowania na Bugu, który własnoręcznie wykonał pełen osprzęt swojej łodzi. Były to niezwykłe atrakcje głównie dla dzieci, które mogły wejść na ponton strażacki oraz łódź i miło spędzić czas bawiąc się w żeglarzy czy marynarzy. Na zewnątrz mali czytelnicy brali udział w różnych ruchowych zabawach pt. „Ucieczka na statek”, „Tańczące fale”, robienie statków z papieru czy malowanie kredą na placu przed Biblioteką. Na dzieci biorących udział w konkursach czekały nagrody w postaci słodyczy.
Dalsze zabawy odbywały sie wewnątrz budynku. Uczestnicy Nocy Bibliotek mogli obejrzeć trzy interesujące wystawy: plakatów z najbardziej znanymi statkami , pamiątek z rejsów Dominika Kuleszy – marynarza, pływającego na statku „Dar młodzieży ”a obecnie pracującego jako nawigator na niemieckim statku oraz modeli statków wykonanych przez Mirosława Doncbacha. W Dziale dla Dzieci młodsi czytelnicy brali udział w zabawach z książką, robili statki z papieru, kolorowali bajkowe rysunki o tematyce morskiej, czytali książki oraz leżąc na "pluszakach" oglądali bajkę. Uczestnicy Nocy Bibliotek mieli też możliwość założenia bezpłatnej karty oraz wypożyczania książek i filmów w poszczególnych działach Biblioteki.
W Czytelni zarówno młodzież jak i dorośli układali cyfrową wersję puzzli - obrazów statków, bitew morskich - o różnym stopniu trudności; brali udział w grze w statki oraz mieli okazję poznać twórczość Josepha Conrada.
Multimedia i Zbiory Specjalne proponowały obejrzenie filmu o życiu załogi statku „Dar młodzieży”. Atrakcją dla wszystkich uczestników Nocy Bibliotek był koncert zespołu szanty „Stara Kuźnia” z Węgrowa, który rozbawił publiczność zgromadzoną na placu przed biblioteką, zachęcając ją do wspólnego śpiewania oraz tańczenia. Czytelnicy w doskonałych humorach opuszczali Bibliotekę w późnych godzinach nocnych. Cała załoga Biblioteki, dla podkreślenia morskiego charakteru spotkania, przebrana była w stroje marynarskie i pirackie.
Spektakl pt. "Na pełnym morzu"
5 marca 2017 r. w Bibliotece odbył się spektakl "Na pełnym morzu" według Sławomira Mrożka w reżyserii Tomasza Mędrzaka. Wystąpili: Agnieszka Sitek, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kiersznowski i Tomasz Mędrzak.