Krzysztof Daukszewicz - satyryk, felietonista...
7 października 2009 r., odbyło się spotkanie z Krzysztofem Daukszewiczem, satyrykiem, felietonistą, tekściarzem, poetą, piosenkarzem, gitarzystą i kompozytorem. Krzysztof Daukszewicz jest laureatem wielu nagród w turniejach i przeglądach kabaretowych. Jest też autorem kilkunastu książek i właśnie podczas środowego spotkania odbyła się promocja najnowszej z nich, pt.: „Pamiętnik IV Rzepy”. Zarówno tę, jak i inne książki oraz płytę z piosenkami autora można było kupić po spotkaniu. Oprócz promocji, znany satyryk, wystąpił z recitalem. Wszystkie miejsca w Piwnicy Kasztelańskiej, gdzie odbyło się spotkanie, były zajęte, a publiczność bawiła się wspaniale przez dwie godziny. Po występie ustawiła się długa kolejka do autora, który pracowicie podpisywał swoje książki.
Jan Krasnodębski - pisarz, terapeuta
W dniu 27 maja 2009 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z Janem Pawłem Krasnodębskim, poetą, prozaikiem, autorem dziewięciu tomików wierszy, opowiadań i powieści m.in. „Kocia łapa”, Odwyk”, Stokrotka”, „Stokrotka i demony”. Jan Krasnodębski jest laureatem nagrody im. A. Bursy za debiut prozatorski. Autor od 1991 roku prowadzi gabinet terapeutyczny, pracując z ludźmi dotkniętymi chorobą alkoholową. W swojej twórczości dotyka problemów nękających współczesnego człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości ludzi młodych. W spotkaniu wzięła udział młodzież Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 1 oraz niepełnosprawni ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Autor promował też swoją powieść pt. „Stokrotka”, przedstawiającą losy kilkunastoletniej narkomanki, która usiłuje zerwać z nałogiem. Książka i tematyka spotkania wzbudziła spore zainteresowanie młodzieży. Po spotkaniu autor odpowiadał na pytania, część młodzieży zakupiła również książkę.
Wasyl Kinow - bułgarska proza
Impreza była jednocześnie promocją jego najnowszej książki „Pora demonów”.Wasyl Kinow ma w swoim dorobku 28 książek. Są to powieści i zbiory opowiadań, przetłumaczone i wydane w 12 państwach na 3 kontynentach. Publikował swoje utwory na łamach takich polskich czasopism, jak: „Życie Literackie”, „Tygodnik Kulturalny”,„Gazeta Wyborcza”, „Literatura na Świecie”. Przetłumaczył także niektóre pozycje polskich pisarzy na język bułgarski, min. Sławomira Mrożka, Marka Hłaski, Tadeusza Różewicza. Do najbardziej znanych książek autora należą: „Jeździec Dajlada”, „Delikatność dla biegającego”, „Gorzkie miraże”, „Wybrane pałace”, „Adam i Ewa w dobie kryzysu”. W Polsce pisarz jest laureatem m.in. nagrody „Zasłużony dla kultury polskiej” (1993r.) W spotkaniu udział wzięli uczniowie sokołowskich szkół średnich. Pan Piotr Branekov, (prezes wydawnictwa ”Medusa”, który prowadził spotkanie, przybliżył słuchaczom biografię pisarza. Sam autor opowiadał o swoich książkach, o tym co motywuje go do tworzenia kolejnych utworów. Wspominał czasy swojej młodości w Bułgarii, a także okres pracy w Polsce, opowiadał ciekawostki ze swojego życia, które wpłynęły na jego twórczość. Mimo początkowej nieśmiałości wśród młodzieży, spotkanie zakończyło się sukcesem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się egzemplarze najnowszej książki Wasyla Kinowa, którą można było nabyć po spotkaniu za symboliczną „złotówkę”. Pisarz chętnie rozdawał autografy, wpisywał dedykacje i rozmawiał z uczniami. Mamy nadzieję, że spotkanie przybliżyło młodzieży sylwetkę i twórczość autora, a jego książki będą cieszyły się popularnością. Zapraszamy do Biblioteki, aby wypożyczyć i przeczytać „Porę demonów „ Wasyla Kinowa.