Wieczór z Albinem Makowskim
W dniu 07.12.2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Albinem Makowskim, długoletnim dyrektorem sokołowskiej Cukrowni. Gości przywitała Hanna Lecyk, dyrektor Biblioteki. Bohater wieczoru przedstawił swoją biografię a Marek Kołodziejski odczytał fragment pamiętnika p. Makowskiego. Znajomi i przyjaciele zaproszeni przez p. Makowskiego opowiadali o jego zasługach dla Sokołowa Podlaskiego oraz podsumowali działalność, jako dyrektora Cukrowni. W drugiej części spotkania p. Makowski zaprezentował swoje umiejętności wokalne oraz duże poczucie humoru, opowiadając zabawne historyjki ze swojego życia. Wieczór upłynął w miłej atmosferze pełnej wspomnień, muzyki i humoru.
Miłosz Kamil Manasterski o Czesławie Miłoszu
19.10.2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie literackie z Miłoszem Kamilem Manasterskim - poetą, prozaikiem, członkiem Związku Literatów Polskich. Autor znany jest dzięki takim książkom jak "Sztuka czytania", "Spa", "Portfolio", "Notebook Norwida", "Złote i czerwone", "Tramwaj zwany 805 N Opowiadania". W spotkaniu wzięła udział młodzież z sokołowskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie, Zespołu Szkół nr 2 i Gimnazjum nr 1. Jednak to nie postać M.K. Manasterskiego była tematem spotkania, ale sylwetka i twórczość Czesława Miłosza, którą poeta przybliżył młodzieży w interesujący sposób, przy użyciu środków audiowizualnych. Obu pisarzy łączy oczywiscie imię (nazwisko) Miłosz i miłość do poezji. Pan Manasterski w humorystyczny sposób opowiadał jak imię pomogło mu wielokrotnie w życiu zawodowym. Często był kojarzony z Czesławem Miłoszem, nawet wśród grona znajomych miał przydomek "Czesław". Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek o życiu Czesława Miłosza, obojrzeli film z nagranymi wypowiedziami innych osób na temat noblisty.Aby uatrakcyjnić spotkanie Miłosz Kamil Manasterski przygotował nagranie z recytacjami utworów poetyckich w języku chińskim, wietnamskim i arabskim oraz zaproponował formę zabawy w "Randkę poetycką". Czesław Miłosz oraz Miłosz Kamil Manasterski na pewno na długo pozostaną w pamięci sokołowskiej młodzieży.
Wiesław Drabik w Bibliotece
Dnia 12.10.2011 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim był Wiesław Drabik - autor wierszowanych bajek dla dzieci m.in. "Bajka o smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Kocie łakocie", "Odjazdowy zwierzyniec". Niektóre z książek autora były prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki". Pisarz na spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim, przyjechał aż z Krakowa. Autor opowiadał dzieciom o swoich książkach, zdradzał tajniki swojej twórczości. Jego pisarska przygoda rozpoczęła się od napisania wiersza o wiośnie na prośbę córki. I tak od 1995 roku ukazują się książki Wiesława Drabika. Są to utwory pełne błyskotliwego humoru. Sam autor również ma duże poczucie humoru. Bawił się z dziećmi w "rymowanki". Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane przez pisarza pytania. Za poprawne odpowiedzi autor nagradzał dzieci naklejkami a zwycięzca - Jaś Bołbotowski (zdobywca największej liczby naklejek) otrzymał książkę z autografem pisarza. Po spotkaniu autorskim dzieci mogły kupić książki Wiesława Drabika oraz otrzymać autograf i dedykację.
Promocja książki pt. "Daj im imię na wieki"
W dniu 17.06.2011 r. odbyła się promocja książki: „Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów”. Książka stanowi efekt kilkunastoletnich badań naukowych prowadzonych przez dr Edwarda Kopówkę, kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz ks. Pawła Rytel-Andrianika, studenta biblistyki i judaistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie, pochodzącego z Rytel Święckich, który jest inicjatorem powstania książki. Publikacja zawiera setki świadectw, zdjęć, wspomnień i relacji o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej na obszarze trzech obecnych województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Na początku spotkania ks. Paweł opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o szabasie, święcie żydowskim, które zaczyna się o zmierzchu w piątek i trwa do zmierzchu w sobotę. Następnie autorzy książki zaprezentowali poszczególne jej rozdziały, ilustrując prezentację pokazem multimedialnym przedstawiającym zdjęcia ludzi, o których mowa jest w książce oraz zdjęcia dokumentów, do których udało się im dotrzeć. W spotkaniu uczestniczyła Pani Elżbieta Kozak, która otrzymała kwiaty wręczone jako skromny symbol hołdu oddanego jej rodzinie. Matka i dwaj bracia Pani Elżbiety zginęli za pomoc udzieloną Żydom. Publiczność z zainteresowaniem słuchała obu autorów książki i w drugiej części spotkania padło sporo pytań, na które dr Edward Kopówka i ks. Paweł Rytel Andrianik chętnie i obszernie odpowiadali. Tematyka spotkania poruszyła uczestników, którzy jeszcze przez pewien czas po jego zakończeniu, dyskutowali w mniejszych grupach z twórcami książki.
Miłosz Kamil Manasterski - spotkanie autorskie
W dniu 2 marca 2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Akademia Wiedzy". Gościem spotkań z młodzieżą był Miłosz Kamil Manasterski (http://www.manasterski.eu/), poeta i prozaik, członek Związku Literatów Polskich i Societe Europeene Culture, redaktor naczelny Portalu Związku Literatów Polskich(http://www.literaci.eu/). Autor promował swoją najnowszą książkę „Złote i czerwone”, której współautorem jest Zbigniew Milewski. Obaj poeci są również autorami zdjęć zamieszczonych w książce. P. Manasterski i p. Milewski są członkami Związku Literatów Polskich i to oni również mieli przyjemność znaleźć się w składzie delegacji polskiej, wraz z innymi członkami Związku, na ogólnoświatowym kongresie poetów, który odbył się w 2009 roku, w Chinach. Złote i czerwone”, to pierwsza publikacja wierszy inspirowanych pobytem poetów we współczesnych Chinach. Jest to również pierwszy zbiór wierszy, który jednocześnie ukazał się w dwóch językach – polskim i chińskim – we współczesnym tłumaczeniu. Młodzież biorąca udział w spotkaniach, (Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 oraz Zespół Szkół Nr 1 i Zespół Szkół Nr 2), z zainteresowaniem słuchała opowiadania autora o pobycie w Chinach, o zwyczajach tam panujących, życiu codziennym, języku chińskim, potrawach. Spotkanie ilustrowane było prezentacją multimedialną przedstawiającą ciekawostki z życia współczesnych Chin. Miłym akcentem były piosenki śpiewane w języku chińskim. Uczestnicy spotkania ocenili je jako bardzo ciekawe.