Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Buczkowskim
Biblioteka już wielokrotnie gościła wielu znanych i lubianych pisarzy, poetów, aktorów i społeczników. Każdy z nich był wyjątkowy, każdy miał wiele do powiedzenia o swoim życiu i twórczości. 20 listopada 2014 r. odwiedził nas Zbigniew Buczkowski - jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiego filmu i telewizji, laureat wielu nagród i wyróżnień, znana i ceniona postać polskiej kultury. Zbigniew Buczkowski zadebiutował w 1972 r. w filmie Janusza Kondratiuka Dziewczyny do wzięcia. Zagrał w blisko 180 filmach m.in.: Człowiek z żelaza, Noc Świętego Mikołaja, Kronika wypadków miłosnych, Amnestia, Wierna rzeka, Kramarz, Dzień świra, Cudownie ocalony, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Wyjazd integracyjny, Ostatni klaps oraz serialach telewizyjnych: Graczykowie, 13 posterunek, Barwy szczęścia i wielu innych.
W 2011 roku aktor nagrał płytę zatytułowaną Koło Kina. Słowa piosenek napisali Jacek Cygan i Marek Gaszyński, a kompozytorem większości utworów jest Andrzej Rutkowski.
Listopadowe spotkanie w Bibliotece było promocją książki pt. Pisz pan książkę, wydanej w październiku 2014r. Jest to wyjątkowo ciekawa, ogromnie zabawna, a chwilami wzruszająca autobiograficzna opowieść, w której czytelnik znajdzie fantastyczne anegdoty, smakowite historie i liczne ciekawostki dotyczące samego autora oraz plejady aktorów i reżyserów polskiego kina. To również książka o tym, jak zmieniała się polska kinematografia na przestrzeni ostatnich 40 lat oraz o tym, jak to jest być popularnym aktorem. Przede wszystkim jednak, to historia warszawiaka z krwi i kości, który zdecydował się porzucić ukochany Czerniaków i zamieszkać w podwarszawskim Piasecznie; historia pływackiego mistrza świata aktorów i jednodniowego bodyguarda Jacqueline Kennedy. Sam Pan Zbyszek mówi o sobie, że jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem, spełnionym aktorem, który zagrał w ponad 180 filmach, nagrał płytę oraz napisał książkę… I to chyba jeszcze nie koniec!
Spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze. Licznie zgromadzeni czytelnicy z zapartym tchem słuchali opowieści gościa, zaśmiewali się z opowiadanych anegdot i chętnie zadawali pytania. Cieszymy się, że nasze „Wieczory przy świecach” spotykają się z tak ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników, a pan Zbyszek chętnie, jak powiedział odwiedzi ponownie naszą Bibliotekę.
Rafał Lasota - spotkanie autorskie
Dnia 5 listopada 2014 r. Biblioteka gościła po raz kolejny Rafała Lasotę – dziennikarza, pisarza znanego z takich książek jak: „Zachwytki i Pląsaki”, „Śmieszki”, „Roześmiane cienie”, „Po drugiej stronie drzwi”. Tym razem autor promował swoją najnowszą książkę „Zwierciadło Mistrza”. Książka szczególnie bliska czytelnikom z okolic Sokołowa, bo któż nie słyszał o słynnym czarnoksiężniku Twardowskim, którego czarodziejskie zwierciadło znajduje się w zakrystii Kościoła Farnego w Węgrowie. Według legendy właśnie przez to zwierciadło mistrz Twardowski wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny – żony króla Zygmunta Augusta. Książka Rafała Lasoty przenosi czytelnika w świat różnych wierzeń, duchów i czarów, a jednocześnie jest skarbnicą wiedzy historycznej. Na spotkanie autorskie przybyła młodzież z sokołowskich szkół średnich : I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Pisarz czytał wybrane fragmenty ze swojej książki, które były zachętą do dyskusji. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, wykazała duże zainteresowanie tematyką poruszaną przez autora, zadawała wiele pytań. Książka z pewnością będzie cieszyła się zainteresowaniem naszych czytelników.
Roman Pankiewicz - promocja książki „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”
W czwartek, 27 marca 2014 r. w Bibliotece ponownie gościł Roman Pankiewicz, pisarz i podróżnik. Urodzony w 1958 r. w Krakowie, jest absolwentem szkoły hotelarskiej w Zakopanem. Pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. Na czwartkowym spotkaniu promował swoją najnowszą książkę pt. „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł”, która wchodzi w skład zaplanowanego tryptyku: „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł”, „Niemcy- drugi żywioł” oraz „Islandia- trzeci żywioł”. Tematyka książki dotyczy 3,5- letniego pobytu pisarza w Rosji w latach 1990-1993, w okresie rozpadu Związku Radzieckiego i upadku komunizmu. Pobyt autora w tym okresie za naszą wschodnią granicą związany był z pracą zawodową, ale umiejętność wykorzystywania wolnego czasu do prowadzenia obserwacji życia społecznego – tak bardzo odbiegającego od stereotypów, zaowocowała wydaniem książki. W jej treści doczytamy się informacji i historii, które pomijane są w oficjalnych folderach i reklamach turystycznych. Mowa tu o demokracji w wydaniu rosyjskim, o sprzecznościach kulturowych, a także ciekawych i nieprawdopodobnych zdarzeniach z życia normalnych, prostych ludzi. Swoją opowieść autor ubarwił ciekawymi i humorystycznymi opowieściami. Po spotkaniu można było zakupić książkę z autografem pisarza.
W opowieściach Romana Pankiewicza czuć pasję podróżniczą i chęć poznania tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Mamy nadzieję, że ostatnia część tryptyku :"Niemcy. Mała ojczyzna" ukaże się już wkrótce.
"Wieczór przy świecach": Recital Katarzyny Żak
27 lutego 2014 r. Bibliotekę odwiedziła znana z ról serialowych, filmowych i teatralnych Katarzyna Żak. Artystka wystąpiła z recitalem słowno-muzycznym. Aktorka urodziła się w 1963 roku w Toruniu. W 1986 roku ukończyła PWST we Wrocławiu i od 1986 roku pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, gdzie zagrała około 20-tu ról teatralnych. Od 1995 do 2009 roku aktorka grała w Teatrze Rampa w Warszawie, gdzie grała w wielu w spektaklach. Niewiele osób wie, że pasją Pani Katarzyny, oprócz aktorstwa, jest także śpiew. W 1990 r. zdobyła wyróżnienie za interpretację piosenki na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Występ ten zaowocował nagraniem dwóch płyt: w 1994 r.-„Młynarski-Jazz”- standardy jazzowe z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego oraz w 1995 r.-„Kolędy na cały rok” teksty Bogdan Loebl,muzyka Włodzimierz Nahorny. Aktorka na stałe współpracuje z Wojciechem Młynarskim i kabaretem „Pod Egidą” .Od kilku lat występuje w Teatrze Komedia w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach: „Chicago”,”Stepping out”,”Songi Brechta”,”Koleżanki”. Tegoroczne spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej zawsze kończyły się jakąś niespodzianką.Tym razem widzów i samą artystkę zaskoczyła Pani Danuta Kalinowska, członek Klubu Literackiego Erato, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz dla Katarzyny Żak i jej męża Cezarego. Licznie zgromadzona publiczność z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała recitalu, nagradzając na koniec naszego gościa burzą oklasków. Serdecznie zapraszamy na kolejne „Wieczory przy świecach” oraz inne imprezy organizowane przez naszą Bibliotekę.
Spotkanie z Andrzejem Zbrożkiem
30 stycznia Biblioteka gościła sokołowianina Andrzeja Zbrożka - dublera, kaskadera, aktora, podróżnika. Spotkanie odbyło się w ramach znanego wszystkim cyklu „Wieczór przy świecach”. Andrzej Zbrożek urodził się w Sokołowie Podlaskim, tutaj spędził pierwsze lata swojej młodości. Po zadaniu matury w sokołowskim Liceum Ogólnokształcącym wyjechał z rodzicami do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Filologia polska. Niestety, z powodów zdrowotnych nie ukończył studiów. Po powrocie z sanatorium zdał egzamin do Studia Wokalnego w Warszawie, a następnie pomyślnie przeszedł casting do kabaretu „Stodoła”, gdzie śpiewał w duecie z Elżbietą Jodłowską. W 1981 roku, na zaproszenie przyjaciół, wyjechał do Meksyku. Miała to być kilkutygodniowa wycieczka, ale powrót do kraju okazał się niemożliwy z powodu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. To właśnie w Meksyku, kiedy znał już język hiszpański i pracował w agencji ubezpieczeniowej, zgłosił się jako statysta do pracy w filmie amerykańskim. Został wybrany spośród bardzo wielu i tak zaczęła się jego przygoda z filmem. Później zaczęto zatrudniać go jako dublera głównych bohaterów. Pracował m.in. na planie filmu „Diuna”, „Old Gringo”, „Conan Barbarzyńca”, „Licencja na zabijanie”,z takimi sławami, jak Jane Fonda, Gregory Peck, Arnold Schwarzenegger, Burt Lancaster, Anthony Quin czy Timothy Dalton. Grał również jako aktor drugoplanowy w serialach latynoamerykańskich. Ukończył też kurs na Uniwersytecie UNAM i otrzymał dyplom z literatury i języka hiszpańskiego. Pana Andrzeja od zawsze fascynowały podróże. Pobyt w Meksyku stał się okazją do zwiedzania Ameryki Południowej. Odwiedził m.in. Urugwaj, Brazylię, Wenezuelę, Paragwaj, Kolumbię. Niestety, podczas jednej z podróży bardzo poważnie zachorował na sepsę. Ta choroba zakończyła jego pracę w filmie. Wrócił do kraju, aby stoczyć długą i ciężką walkę o powrót do zdrowia. Obecnie Pan Andrzej mieszka w Warszawie, gdzie udziela lekcji języka hiszpańskiego. Licznie przybyła na spotkanie publiczność, w tym osoby z którymi chodził do sokołowskich szkół, z ogromnym zainteresowaniem słuchała szczerej i bardzo ciekawej opowieści o sokołowskich korzeniach Pana Andrzeja, o jego przygodzie ze światowym kinem i o podróżach po krajach Ameryki Południowej. Publiczność ze wzruszeniem wysłuchała też trzech tekstów, autorstwa Pana Andrzeja, które przeczytał sam autor. Jedno z pytań zadanych na spotkaniu brzmiało: " Czy nosi się Pan z zamiarem wydania książki ze swoimi wspomnieniami? " W odpowiedzi usłyszeliśmy, że owszem, jeśli tylko znajdzie sponsora. Wieczór zakończył się miłym akcentem, kiedy to pan Zygmunt Kusiak, jak się okazało bliski kuzyn naszego gościa, wręczył mu na pamiątkę spotkania wydany niedawno tomik swoich wierszy. Pomimo, że spotkanie trwało ok. 2 godzin to publiczność z przyjemnością słuchałaby dalszej opowieści.
Spotkanie z Romanem Kłosowskim i Jagodą Opalińską
W Bibliotece Nowy Rok rozpoczął się pod znakiem radości i uśmiechu. Wszystko to za sprawą Romana Kłosowskiego, znakomitego aktora teatralnego i telewizyjnego, który był gościem pierwszego w tym roku „Wieczoru przy świecach”. Spotkanie, będące promocją książki „Z Kłosem przez życie”, odbyło się 9 stycznia 2014. Roman Kłosowski, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów, który zaskarbił sobie sympatię widzów między innymi znakomitymi rolami komediowymi, urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Po ukończeniu szkoły średniej został przyjęty na wydział aktorski PWST w Warszawie, gdzie wykładali wówczas m.in. Aleksander Zelwerowicz i Jan Kreczmar. Studia aktorskie ukończył w 1953 roku. W tym samym roku zadebiutował w filmie - zagrał małą rolę w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza. W 1974 roku w "40-latku" Jerzego Gruzy zagrał swoją słynną rolę - wścibskiego i ambitnego Romana Maliniaka, którego nie znosi i unika jak ognia inżynier Stefan Karwowski. Aktor znany jest z ról zarówno filmowych, m.in. "Rzeczpospolita babska", "Kramarz, Giuseppe w Warszawie", "Ewa chce spać", "Urwisy z Doliny Młynów", jak i teatralnych. Występował w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie, Teatrze Domu Wojska Polskiego w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Syrena w Warszawie. W latach 1976-1981 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi. Wieczór poprowadziła Pani Jagoda Opalińska, wieloletnia przyjaciółka Państwa Kłosowskich oraz autorka książki „Z Kłosem przez życie”. Jest to pełna humoru, ciepła i anegdot biografia aktora, której fragmenty mogliśmy usłyszeć na spotkaniu. Dużą niespodzianką dla widzów były wiersze, które osobiście mówił pan Roman. Wytworzyła się bardzo ciepła i serdeczna atmosfera . Wielu uczestników spotkania miało łzy w oczach, kiedy Pan Witold Grądzki, znany sokołowianin, niezwykle serdecznie i wzruszająco dziękował Panu Romanowi za to urocze spotkanie długo przez Pana Witolda oczekiwane. Pierwszy tegoroczny „Wieczór przy świecach” spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników i mamy nadzieję, że równie chętnie i licznie będą oni gościli na naszych kolejnych spotkaniach i innych imprezach czytelniczych.