Spotkanie z Łukaszem Walewskim
12 grudnia 2019 r. gościem Biblioteki był Łukasz Walewski - były dziennikarz z ponad 12-letnim doświadczeniem. Pracował w Trójce, Radiu ZET, TVN24 oraz Radiu Łódź. Jest też PR-owcem, publicystą, wykładowcą, ekspertem i trenerem ds. komunikacji oraz etykiety biznesowej, Jest także autorem książek o dyplomacji: m.in. „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux-pas i inne historie”.
Spotkanie autorskie Michała Rusinka
14 listopada 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna gościła Michała Rusinka –literaturoznawcę, pisarza, tłumacza, doktora habilitowanego nauk humanistycznych, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej. Autor mówił o kulisach współpracy z noblistką, opowiadał o jej twórczości, obcowaniu z nowopowstałą popularnością, oraz o niepospolitym poczuciu humoru Szymborskiej. Opowieść przetykana była licznymi anegdotami oraz limerykami, które rozbawiły publiczność. Niespodzianką dla słuchaczy było nagranie wiersza „Mała dziewczynka ściąga obrus”, w wykonaniu poetki. Wiersz napisany został pod wpływem pewnego wydarzenia, kiedy podczas rozmowy telefonicznej Wisławy Szymborskiej z Michałem Rusinkiem, nieopatrznie jego córka pociągnęła za obrus. Po wyjaśnieniu co się stało, Pani Wisława stwierdziła, że to jest dobry temat na wiersz. Miłym akcentem spotkania była też recytacja wierszy dla dzieci autorstwa Michała Rusinka, w wykonaniu Mai Tomczuk i Roksany Andrzejewskiej z Bibliotecznej Grupy Teatralnej „Wiraż”. Na zakończenie publiczność miała okazję porozmawiać osobiście z pisarzem i zakupić książki : „Niedorajda…” i „Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej” z podpisem autora.
Spotkanie autorskie Anny Lisieckiej
Dnia 24.10. 2019 r. Biblioteka Miejska gościła Annę Lisiecką – dziennikarkę radiowej Dwójki, laureatkę wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy, autorkę książki o przedwojennej gwieździe tańca „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej”. Na spotkaniu w Bibliotece autorka promowała swoją najnowszą książkę „Wakacje 1939”, wydaną przez Wydawnictwo MUZA. Książka jest skarbnicą wiedzy o ludziach z pierwszych stron gazet, o aktualnej sytuacji politycznej w Polsce przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. Autorka opisuje znane polskie uzdrowiska, kurorty, w których latem 1939 r. wypoczywali przedstawiciele ówczesnych elit. Poznajemy słynną Juratę, w której wypoczywała Magdalena Samozwaniec – dama polskiej satyry, córka malarza Wojciecha Kossaka; razem z Janem Kiepurą przenosimy się do Krynicy; z Zofią Nałkowską - do Truskawca; z Witkacym - do Zakopanego, czy też z Tadeuszem Pruszkowskim - do Kazimierza Dolnego. Anna Lisiecka przybliża swoim czytelnikom życie ludzi literatury, kultury, polityki w przeddzień wojny, ze szczegółami odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój. Autorka zamieściła w swojej książce mnóstwo materiałów archiwalnych od fotografii przez rękopisy, cytaty, ciekawostki o ówczesnej Polsce. Nie czuło się wówczas atmosfery kataklizmu, młodych roznosiła energia, bawiono się w słynnych uzdrowiskach, gdzie królował taniec „lambeth-walk”. „Wraz z końcem wakacji 1939 – jak pisze Anna Lisiecka - zakończył się pewien etap historii, nadszedł kres pewnej cywilizacji i świata”. Spotkanie w Bibliotece autorka wzbogaciła pokazem zdjęć, które są zamieszczone w książce, oraz nagraniem fragmentów utworu czytanych przez Marzenę Trybałę – aktorkę telewizyjną i teatralną. Na zakończenie wieczoru literackiego publiczność miała możliwość zakupu książki w atrakcyjnej cenie i opatrzonej dedykacją pisarki.
Spotkanie z Agnieszką Dydycz
Dnia 21 i 22 maja 2019 r. w Bibliotece Miejskiej gościła Agnieszka Dydycz – autorka książek „Z pamiętnika masażysty, czyli nic, co ludzkie nie jest mi (już) obce”, „Człowiek zawsze kicha dwa razy. Masażysta też”, „Marzenia z terminem ważności”, „Dzisiaj należy do mnie”, „”O Wojtku z Planety Uran”. We wtorkowy wieczór autorka spotkała się z dorosłą publicznością, której opowiadała o swojej twórczości oraz marzeniach, które realizuje będąc pisarką. Agnieszka Dydycz z wykształcenia jest finansistą, przez lata związana była z Bankiem City Handlowy. Po latach pracy i robienia tak zwanej kariery doszła do wniosku, że jej stare marzenia się spełniły i czas na nowe. Pożegnała się więc z bankiem i rozpoczęła nowy rozdział swojego życia. Zaczęła pisać, prowadzić szkolenia i warsztaty, działa społecznie prowadząc Fundację „Pomóżmy Dzieciom”, która wspiera najmłodszych pokrzywdzonych przez los i potrzebujących pomocy. Jak sama o sobie mówi „Jestem pisarzem z wyboru, coachem z doświadczenia, odpowiedzialnym mentorem i przyjacielem, który składa obietnice po to, by ich dotrzymać.” Autorka zainteresowała publiczność opowieściami o swoim życiu, o poszukiwaniu swojej własnej drogi życiowej. Opowiadała o bohaterach swoich utworów, ich odwadze, słabościach, radościach i smutkach. Spotkanie było prowadzone w formie wywiadu, który przeprowadziła Bożena Mrozowska-Gozdołek – pracownik Biblioteki. Na zakończenie spotkania publiczność miała możliwość zakupu książek autorki wraz z dedykacją. W środę na poranku literackim Agnieszka Dydycz spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 6. Opowiadała im o swojej książce „O Wojtku z Planety Uran”, którą napisała razem z synkiem Antosiem Oniśko. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu, dzięki kosmicznej scenografii w Bibliotece mogli poczuć się jak na innej planecie. Książka jest piękną opowieścią o tym, co dla dzieci jest ważne. Uczy poznawania świata, przyjaźni, serdeczności oraz mówi o najpiękniejszym zwyczaju w całym Układzie Słonecznym – o przytulaniu. Autorka chętnie i z uśmiechem odpowiadała na pytania dzieci dotyczące Planety Uran oraz Wojtka – bohatera książki. Uczyła również drugoklasistów języka folskiego, którym mówi się na Uranie. Dzieci z radością powtarzały nowo poznane słowa. To było wyjątkowe i prawdziwie kosmiczne spotkanie.
Spotkanie z Krystyną Koftą
Dnia 9 maja 2019 r. Biblioteka Miejska gościła Krystynę Koftę – pisarkę, malarkę, publicystkę, autorkę książek m.in. „”Wizjer”, „Wióry”, „Złodziejka pamięci”, „Fausta”, „Lewa, wspomnienie prawej”, „W szczelinach czasu", "Intymnie o Peerelu”. Autorka, oprócz pisania książek, tworzy także scenariusze filmowe oraz dramaty. Od wielu lat bierze aktywny udział w akcjach profilaktyki raka piersi. Współpracuje z fundacjami i organizacjami, czynnie wspiera akcje Amazonek. W czwartkowy wieczór w Bibliotece miała miejsce prapremiera książki Krystyny Kofty „Gdyby zamilkły kobiety #nigdy", wydanej przez Wydawnictwo MUZA. Książka opowiada o problemach damsko - męskiej komunikacji, o wielkiej roli kobiet, które pracują nad porozumieniem z mężczyzną, dążą do utrzymania związku. Rozmowę w formie wywiadu prowadziła z pisarką Bożena Mrozowska-Gozdołek. Autorka zainteresowała publiczność opowieściami nie tylko na temat swojej twórczości, ale również działalności na rzecz kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Książki Krystyny Kofty są drogowskazem dla kobiet dotkniętych problemami życiowymi. Na zakończenie spotkania publiczność miała możliwość zakupu książek pisarki oraz osobiście z nią porozmawiać podczas wypisywania dedykacji.
Spotkanie z Marcinem Sitko i promocja książki pt. "Rysiek Riedel we wspomnieniach"
W czwartek 21 lutego 2019 r. w naszej Bibliotece miała miejsce promocja książki Pana Marcina Sitko „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Legendarny lider zespołu Dżem doczekał się kolejnej biografii z tym wyjątkiem, że tym razem głos zamiast autora zabrali najbliżsi, jego rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Nasz gość opowiadał o kulisach powstawania książki, wyzwaniach stawianych sobie podczas jej pisania czy też obawach związanych z jej przyjęciem przez liczne grono fanów.
Wielką gratką dla uczestników spotkania była możliwość zakupu książki wraz z płytą na której znajdują się niepublikowane dotąd nagrania. Całość spotkania uświetniła wystawa pamiątek po zmarłym w 1994 artyście.
Spotkanie autorskie z Michałem - Panem Poetą
Dnia 30 stycznia 2019 r. odbyło się w Bibliotece niezwykłe spotkanie z Panem Poetą – bajkopisarzem, autorem książek : „Paw co miał ogon z przyjaźni”, „Kura co była na diecie”, „Wróbel co oćwierkał sąsiadów”, „Kaczka co przebrała miarkę”, „Kruk co kracze pokrakanie”. Książki Pana Poety to zabawne rymowane historie, które uczą morałem, a bawią treścią. Autor w sposób humorystyczny i zabawowy opowiadał dzieciom o swoich bohaterach książkowych. Posługiwał się przy tym pacynkami i różnymi rekwizytami. Wielką radość sprawiła też dzieciom zabawa z balonami. Po spotkaniu można było nabyć książkę z autografem autora. Galeria zdjęć: Spotkania 2019